WYSZUKIWARKA ROŚLIN  

PODLEWANIE I NAWOŻENIE PALM MROZOODPORNYCH

Podlewanie

W naszym klimacie palmie zazwyczaj wystarczą opady atmosferyczne, więc dodatkowe podlewanie z naszej strony będzie rzadkie.

Ilość podlewania jest uzależniona od pory roku, rodzaju gleby i miejsca usytuowania.

Dla palm hodowanych w gruncie podlewanie rozpoczyna się wiosną i kończy jesienią. Najintensywniej podlewamy w okresie przyrostu czyli latem, podczas słonecznych, suchych i wietrznych dni.

Podlewamy wcześnie rano lub wieczorem. Nie podlewamy w czasie dużego nasłonecznienia i nie na liście, gdyż krople wody na liściach działają w słońcu jak soczewka, co zwykle kończy się poparzeniem rośliny.

 

Ważnym elementem, jest zapewnienie roślinom zimozielonym -do których należą również palmy- odpowiedniej ilości wody na okres zimy. Gdy jesień nie jest zbyt deszczowa powinniśmy podlewać wszystkie liściaste gatunki zimozielone, aby zdołały przed nadejściem mrozów nawodnić tkanki.

W przeciwnym razie będą podatne na suszę fizjologiczną, która grozi na przedwiośniu, gdy ziemia jest zamarznięta, wieją mroźne, wysuszające wiatry i silnie świeci słońce.

Jesienią podlewam palmy, co dwa tygodnie do czasu aż nastaną mrozy. Przestajemy, gdy temperatura będzie utrzymywać się poniżej zera. W okresie spoczynku zimowego palm nie podlewa się.

Pamientajmy że, w przypadku palm nie można przesadzać z podlewaniem gdyż grozi to gniciem korzeni.

Nawozy i stymulatory

Ze względu, iż palmy rosną w dobrze przepuszczalnej glebie, związki odżywcze szybko są wypłukiwane, dlatego większość problemów spowodowane jest zbyt ubogą ziemią.

Palmy nawozi się od kwietnia do 15 sierpnia.

Z nawozami nie można przesadzić, gdyż w ostatecznym rozrachunku przyniesie to więcej szkody, niż pożytku. Nasze palmy będą słabiej przygotowane na mrozy i bardziej podatne na ataki szkodników. Lepiej roślinie dostarczyć mniej nawozu, niż przenawozić ją.

Nawozy, które polecamy, to nawozy o przedłużonym działaniu w rodzaju poniżej wymienionych:

Osmocote

Osmocote to nawóz dla osób, które nie mają zbyt dużo czas, aby zajmować się ogrodem i chciałyby aby rośliny pięknie rosły.

Osmocote jest historycznie pierwszym produktem otoczkowanym oferowanym od ponad 30 lat. Zawiera on w każdej granulce azot, fosfor i potas, czyli jest tak zwanym nawozem NPK.

Dlaczego warto stosować nawozy granulowane o przedłużonym działaniu:

- Nawóz działa 5 razy dłużej i wydajniej niż zwykły granulat
- Wystarczy jedno zastosowanie na sezon
- Działa przez okres do 6 miesięcy
- Korzenie roślin pobierają do 85% nawozu
- Brak ryzyka przenawożenia
- Bogaty w mikroelementy
- Prosty i praktyczny w stosowaniu
- Minimalizuje nakład pracy
- Codziennie równomiernie zaopatruje rośliny w pokarm
- Przyjazny dla środowiska - nie zanieczyszcza wód gruntowych

Zasada działania:

Każda granulka otoczona jest warstwą naturalnej żywicy. Po zastosowaniu nawozu przez otoczkę wchłaniana jest woda do wnętrza granulki i która rozpuszcza zawarte w niej składniki pokarmowe, a te zaczynają się stopniowo uwalniać na zewnątrz granulek do gleby. Szybkość uwalniania składników pokarmowych jest uzależniona od temperatury i wilgotności podłoża: im gleba cieplejsza i bardziej mokra - tym więcej składników pokarmowych zostaje uwolnionych. Jest to odpowiednie do szybkości wzrostu roślin - im cieplej, tym szybciej rosną, a więc wymagają więcej pożywienia.


Efekty nawożenia:

Dzięki ciągłemu nawożeniu w małej dawce efekty widać już po pierwszym sezonie: Rośliny wspaniale rosną, są mniej podatne na insekty i choroby jak również lepiej znoszą okres suszy.


Kupując nawozy dla naszych roślin wybierajmy takie, które zawierają, co najmniej sześć składników mineralnych, pierwiastki w postaci tzw. chelatów, które są bardziej przyswajalne przez rośliny. Jeśli mamy taką możliwość zastosujmy lepsze nawozy o przedłużonym działaniu, które działają nawet do 6 m-cy i ewentualne ulewy nie spłukują ich tak szybko.

Należy pamiętać o odpowiednim stężeniu, aby nie popalić roślin. Nawozy w płynie niestety zawierają duże ilości soli, więc używajmy ich okazjonalnie.