WYSZUKIWARKA ROŚLIN  


 

 

 

 

ADENIUM OBESUM
- Róża Pustyni /G

 

Wysokość:
Z donicą ok. 30/40cm.

 

 

CENA : 125.00 zł.

Dostępne

 

Dodaj do                      koszyka    
WIĘCEJ INFORMACJI:

 

ADENIUM OBESUM - Adenium opasłe -
Adenium arabskie - RÓŻA PUSTYNI

 

Ta atrakcyjna, wiecznie zielona roślina cechująca się, zarówno mało spotykanym kształtem jak również przepięknym kwitnieniem, to sukulent.

Róża pustyni tworzy masywny, niekształtny pień w którym gromadzi wodę, dlatego jest bardzo wytrzymałą na przesuszenia rośliną.

Naturalnie rośnie na terenach pustynnych Afryki środkowej i północno-wschodniej oraz na Półwyspie Arabskim stąd też nazwa Adenium arabskie.

W swoich naturalnych warunkach dorasta do 3m wysokości, w naszym klimacie uprawiana jest wyłącznie jako roślina doniczkowa, najczęściej w postaci małego drzewka które również można formować na Bonsai.
W uprawie doniczkowej rośnie bardzo wolno dorastając do kilkudziesięciu centymetrów.
Róża pustyni ze względu na śliczne kwiaty, oryginalny pokrój oraz łatwość w uprawie zyskuje coraz większą popularność.

Kwitnienie Adenium przypada na okres od kwietnia do września. Przy odpowiednich warunkach uprawowych kwitnie obficie, uroczymi i długo utrzymującymi się kwiatami. Kwiaty Adenium są duże, promieniste, najczęściej dwukolorowe biało-różowe lub jednokolorowe białe, różowe lub fioletowe.

Stanowisko

Róża pustyni najlepiej będzie rosła w miejscu jasnym, ciepłym i dobrze nasłonecznionym, ale w okresie największych upałów należy chronić roślinę przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Wtedy lepiej przenieść ją w równie jasne, jednak nie bezpośrednio grzane słońcem miejsce.
W miejscu o małej ilości światła Adenium kwitnie mniej intensywnie.

Podlewanie

W okresie od marca do listopada, podlewanie powinno być regularne i umiarkowane, kolejne podlewanie dopiero gdy podłoże lekko przeschnie.
W związku z tym że posiada zdolność do gromadzenia wody, wytrzymuje okresy suszy, jednak jeśli w okresie kwitnienia zostanie zbytnio przesuszona kwiaty będą więdły.
Nie toleruje zalewania, zbyt duża ilość wody powoduje gnicie korzeni a następnie obumieranie rośliny. Żółknięcie liści jest oznaką zbyt mokrego podłoża.
Jesienią, gdy roślinie zaczynają opadać liście ograniczamy podlewanie do 1-2 razy w miesiącu i przenosimy w chłodniejsze miejsce o temperaturze +10°C do +15°C.
Wiosną gdy zacznie wypuszczać nowe pędy, zaczynamy podlewać systematycznie i umiarkowanie.

Nawożenie

Aby co roku Adenium zachwycało kwiatami, należy zastosować nawożenie od marca do sierpnia używając nawozu do kaktusów.

Podłoże

Najlepsze podłoże dla Adenium to podłoże przepuszczalne, lekkie i z warstwą drenażową.

Warto wiedzieć również:

W razie potrzeby roślinę przesadzamy wczesną wiosną. Można również wtedy przyciąć pędy, aby zwiększyć kwitnienie i pomóc roślinie się rozkrzewić.

Adenium w pniu, łodydze i liściach zawiera sok konsystencją przypomina mleko, jest on silnie trujący gdy dostanie się do organizmu ludzkiego lub zwierzęcego może prowadzić do śmierci lub może podrażnić skórę, dlatego wszelkie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawiczkach.

Gdy pień Adenium jest miękki oznacza to że roślina została przelana, natomiast gdy jest pomarszczony oznacza że roślinie brakuje wody.

Róża pustyni, ten elegancki i przepięknie kwitnącym sukulent zdobić będzie każde miejsce.