WYSZUKIWARKA ROŚLIN  

SADZENIE PALM MROZOODPORNYCH

Przy sadzeniu palmy w ogrodzie należy mieć na uwadze:

1. Wybór odpowiedniego miejsca. Nie należy nasadzać palmy w pobliżu ścian lub w pobliżu innych drzew. Musimy wziąć pod uwagę, że palmy generalnie są roślinami osiągającymi duże rozmiary i chociaż w momencie sadzenia palma jest nieduża to w miarę wzrostu potrzebowała będzie coraz więcej miejsca. Dlatego od samego początku musimy zapewnić palmie wystarczającą przestrzeń.

2. Zapewnienie odpowiedniego podłoża. Jeśli gleba jest gliniasta lub podmokła powinniśmy przygotować podłoże bogate w zasoby organiczne oraz odpowiedni drenaż. Palmy preferują gleby przepuszczalne, o odczynie 6-6,5pH, lepiej znoszą suszę niż nadmiar wody.

3. Odpowiednie nasłonecznienie. Wybierając miejsce pamiętajmy, iż powinno ono być osłonięte od wiatrów, zwłaszcza zimnych północnych. Słoneczne lub półcieniste miejsce będzie doskonałe.

4. Okres nasadzenia. Najlepszą porą na sadzenie są późniejsze miesiące wiosny, czyli kwiecień lub maj, gdy temperatura jest powyżej 18ºC. Nie sadzimy palm późną jesienią, gdyż nie zdążą się ukorzenić przed nadejściem mrozów.

5. Odpowiedni wybór palmy. Wybieramy palmy o mrozoodporności odpowiedniej do miejsca nasadzenia.

Proces sadzenia

Po zakupie naszej palmy postarajmy się jak najszybciej przesadzić ją w grunt. Jeśli jednak palma będzie przebywać jakiś czas w doniczce pamiętajmy o jej podlewaniu, nie przesadzajmy jednak z podlewaniem, aby korzenie nie zaczęły gnić.

1. Wykopujemy dół dwa razy większy niż wielkość doniczki, w której znajduje się nasza palma.

2. Na dnie wykopanego dołu robimy ok.25-30cm warstwy drenażowej, wykonanej z kamieni ogrodowych i, lub keramzytu ogrodniczego.

3. W celu ochrony korzeni palmy, ściany dołu obstawiamy 5cm styropianem, który zabezpieczy bryłę korzeniową przed przemarznięciem w czasie mrożnych zim.

4. Do obsadzenia palmy używamy mieszanki w proporcji 1/3 składającej się z:
- ziemia ph 6-6,5
- torf odkwaszony ph 6-6,5
- keramzyt ogrodniczy

5. Wyjmujemy palmę z donicy i wsadzamy w dół tak, aby pień był poniżej poziomu terenu ok. 5cm.

6. Górną część nasadzenia możemy przykrć czarną agrowłókniną a następnie, do wyrównania z poziomem terenu możemy użyć, w/w mieszanki ziemi, samego keramzytu lub kamienia ozdobnego, w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać.

Do ściółkowania używamy czarną agrowłókninę, która zabezpiecza rośliny przed rozwojem chwastów, szkodnikami glebowymi i pomaga utrzymać wilgoć w glebie. Kolejną zaletą jest wzrost temperatury gleby dzięki okryciu, co z kolei sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego i przyspiesza wzrost roślin. Jest to bardzo ważne w przypadku palm, gdyż wiele z nich wykształca podziemny stożek wzrostu i przykrywając ziemię w ten sposób chronimy stożek wzrostu palmy w czasie zimy, przed przemarznięciem.

Podlewanie podczas sadzenia

W pierwszych tygodniach po posadzeniu palmę należy podlewać regularnie, nie dopuszczając, aby ziemia wyschła, gdyż to osłabi roślinę ale jednocześnie nie zalewajmy jej. Ziemia powinna być w ciągu czterech pierwszych tygodni wilgotna, ale niezalana.

Nawożenie podczas sadzenia

Podczas sadzenia oraz wkrótce po nim nie należy stosować nawozów mineralnych. W początkowym okresie wysokie stężenie soli mineralnych nie sprzyja bowiem rozwojowi korzeni. Dopiero, kiedy zobaczymy, że roślina przyjęła się w ogrodzie (tzn. pojawiły się nowe przyrosty), można przystąpić do nawożenia.

Palma dobrze ukorzeni się po roku i od tego okresu zacznie szybciej przyrastać, można wtedy zacząć stosować dokarmianie nawozami mineralnymi, najlepiej o przedłużonym działaniu typu OSMOCOTE, które stosuje się tylko raz, na wiosnę.

Palmy nawozimy od kwietnia do 15 sierpnia. Przeczytaj więcej w: Podlewanie i Nawożenie.

Keramzyt ogrodniczy

Granulat znajduje zastosowanie, jako domieszka do gleby oraz do upraw hydroponicznych. W pierwszym przypadku, poprawia oddychanie korzenia poprzez spulchnienie podłoża. Higroskopijność granulatu dozuje odpowiednią ilość wody do układu korzennego. Przeciętnie granulat stanowi 1/3 objętości ziemi ogrodniczej.

Keramzyt jest trwałym, lekkim, porowatym i obojętnym chemicznie materiałem, który może być zastosowany w charakterze elementu szkieletowego podłoża. W zależności od wypełniacza (piasek, glina, torf, gleba i molcze o różnych kwasowościach) podłoże takie może służyć w uprawach szklarniowych, tunelach foliowych lub na wydzielonych, intensywnie uprawianych i nawożonych przydomowych grządkach.

Po zmieszaniu z innymi kompozytami np. kompostem, keramzyt jest szczególnie przydatny we wszystkich uprawach i pracach ogrodniczych oraz hodowlanych, w których potrzebny jest higieniczny i sprawnie działający drenaż. Niezawodność działania keramzytu wynika z jego łatwej asymilacji z roślinami i mikroorganizmami, które im towarzyszą. Wybór różnej wielkości granulacji, ciężaru właściwego i kształtu granulek keramzytu stwarza dodatkowe możliwości zastosowania. Pozwala to na uzyskanie odpowiedniej przewiewności i gęstości gruntu, lub podłoża dla roślin o zróżnicowanych wymaganiach siedliskowych od sukulentów do hydrofitów. Szczególne właściwości keramzytu umożliwiają jego zastosowanie w hydroponicznych uprawach roślin oraz w uprawach z nawadnianiem kroplowym skorelowanym z nawożeniem.

Keramzyt nie traci kształtu, formy i konsystencji, nie butwieje i nie ulega zepsuciu, umożliwia to jego sterylizację i wielokrotne wykorzystanie. W uprawach hydroponicznych, do wypełniania naczyń stosuje się keramzyt o większej granulacji, tj. powyżej 4mm. Keramzyt o grubości 0-0,4 mm może być stosowany, jako składnik podłoży (w mieszankach z torfem, w ilości nieprzekraczającej 1/3 objętości) do uprawy gerber, anturium, skrzydłokwiatu i innych.

Dodatek keramzytu poprawia stosunki powietrzne w podłożu i jest zalecany szczególnie, gdy torf (kompost lub inne podłoże) jest bardzo drobny, silnie rozłożony lub intensywnie wzbogacony związkami pokarmowymi. Keramzyt stosuje się do drenażu doniczek i pojemników (m.in. kwietników) z roślinami oraz do naturalizacji strukturalnych podłoża (np. posypywanie powierzchni gruntu, w którym hoduje się sukulenty).

Keramzyt można stosować w hodowli drzew i ozdobnych krzewów oraz wszędzie, gdzie stosuje się ściółkowanie w celu zahamowania rozwoju chwastów.

Doskonałe podłoża służące do rozmnażania wegetatywnego oraz dalszej uprawy roślin, zapewniające sterylne i strukturalno fizyczne warunki rozwoju dla uprawianych roślin a w szczególności dla systemu korzeniowego.