WYSZUKIWARKA ROŚLIN  

 

Uprawa palm doniczkowych

Palmy dobrze czują się w warunkach domowych. Ich pielęgnacja nie jest bardzo skomplikowana.

Jeśli decydujemy się na uprawę palm w donicy, bardzo ważny jest materiał, z którego donica jest wykonana. Najlepsze są donice ceramiczne, ponieważ przez mikropory odprowadzany jest nadmiar wody. Przy donicy z innego materiału, należy wykonać dużo otworów w dolnej części w celu swobodnego spływu nadmiaru wody. Sadzimy w wysokich, wąskich i stabilnych donicach. Gdy rośliny osiągną duże rozmiary doniczka nie powinna być zbyt wysoka, aby nie doprowadzić do wywrócenia się rośliny.

 

Każdą z palm mrozoodpornych możemy z powodzeniem przez cały rok hodować w pomieszczeniach (domach, biurach itd.). Należy przy tym uważać, aby w sezonie grzewczym nie stała blisko grzejnika lub kominka. W pomieszczeniach palmy lubią wyższą wilgotność i ruch powietrza - wentylację.

 

Palmy hodowane w donicach na zewnątrz, w okresie zimowym, narażone są na przemrożenie korzeni. Dlatego też należy schować je do wewnątrz. Mogą z powodzeniem zimować w garażach i piwnicach, nawet bez dostępu światła. Aby nie zajmowały dużo miejsca, liście można podwiązać do góry i ograniczyć w tym okresie podlewanie do minimum.

Stanowisko

Większość palm lubi słońce, ale nie wszystkie mogą stać w bezpośrednim nasłonecznieniu. Jedynie palmę kokosową i daktylową można wystawić na mocne słońce. Pozostałe palmy najlepiej czują się w rozproszonym świetle. Kencja lubi stać w półcieniu, a karłatka dobrze rośnie zarówno w słońcu jak i w półcieniu.

Gleba

Do uprawy palm jako podłoże najlepiej zastosować mieszankę w proporcji 1/3 składającą się z:
- ziemia ph 6-6,5
- torf odkwaszony ph 6-6,5
- keramzyt ogrodniczy
ponadto na dnie doniczki należy zrobić kilkucentymetrową warstwę drenażową z keramzytu ogrodniczego, która ułatwi odprowadzić nadmiar wody.

Jeżeli zastosowanie w/w mieszanki będzie kłopotliwe można zastosować podłoże sprzedawane jako ziemia dla palm lub zmieszać podłoże uniwersalne z keramzytem.

Palmy przesadzamy na wiosnę, wtedy gdy zauważymy że korzenie zaczynają wydostawać się przez otwory w dnie doniczki.

Temperatura

Latem lubią ciepło, zimą lekkie chłody. Latem palmy można wynieść na balkon lub taras, bo doskonale czują się na świeżym powietrzu. W czasie zimy optymalna temperatura dla palm hodowanych w doniczce to 10°C-15°C.

Podlewanie

Palmy nie lubią stać w wodzie, są bardziej czułe na zalanie, niż na chwilowe przesuszenie ziemi. Pamiętajmy, że nie są to rośliny bagienne, więc nie zalewajmy ich, nie pozwólmy też, aby ich korzenie stały przez dłuższy czas w wodzie. Ważnym jest aby w podstawku pod doniczką nie stała woda gdyż grozi to zgnilizną korzenii.

Nie mylmy jednak palm z roślinami, które nie potrzebują wody. Nawet starsze okazy uprawiane w donicach, stojące podczas letnich upałów w słońcu, nie wytrzymają dłużej niż 2, góra 3 tygodnie bez wody. Uniwersalną zasadą jest, że palmę podlewamy, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest dość sucha.

W okresie od jesieni do wiosny należy koniecznie pamiętać o znacznym ograniczeniu podlewania i trzymaniu palmy w niższej temperaturze. Podlewać należy tylko w taki sposób, aby nie dopuścić do wyschnięcia bryły korzeniowej.

W lecie liście palm dobrze jest zraszać, najlepiej rano, kiedy nie są jeszcze nagrzane słońcem. Nie wolno polewać liści wodą w południe, gdyż mocne słońce szybko powoduje oparzenia liści. Woda do podlewania palm i zraszania liści powinna być miękka, najlepiej przegotowana i pozostawiona do odstania przez 24 godziny.

Nawożenie

Palmy nawozimy w okresie wzrostu czyli od kwietnia do października, najlepiej zastosować nawozy o przedłużonym działaniu.

Czyszczenie palmowych liści

Z liści palm usuwamy kurz, przecierając je wilgotną ściereczką. Jeśli rośliny są niewielkich rozmiarów można włożyć je do wanny i zrobić im lekki prysznic letnią wodą.