Rośliny Egzotyczny Palmy do Ogrodu

 

 

 

 

WYSZUKIWARKA ROŚLIN

 

Jak Stosować Agrowłókniny?

Coraz częściej stosowanym materiałem do okrywania roślin jest agrowłóknina. Okrycie z agrowłókniny jest lekkie (nie obciąża i nie uszkadza roślin), częściowo przepuszcza wilgoć, powietrze i światło, pozwalając roślinom kontynuować procesy wegetacyjne. To powoduje, że agrowłóknina wygrywa w konkurencji z innymi, bardziej tradycyjnymi materiałami do okrywania roślin.

 

W sklepach ogrodniczych wybór tego typu materiałów jest coraz większy. Wraz z upowszechnieniem stosowania agrowłóknin i wprowadzeniu do sprzedaży różnych ich rodzajów, możemy mieć problem z wyborem właściwego rodzaju agrowłókniny do okrywania naszych upraw. Dostępne są agrowłókniny o różnej grubości, a także kolorze (białe lub czarne). Zastosowanie niewłaściwego typu agrowłókniny może przynieść więcej szkody niż pożytku.

 

 

Aktualnie nowością na rynku są tzw. Kaptury Ochronne, dostosowane do roślin o różnych rozmiarach. Dzięki temu możemy zapomnieć o kłopotliwym zawijaniu agrowłókniny wokół roślin, owijaniu sznurem i sprawdzaniu czy wiatr nie rozwiał tej konstrukcji. Kaptury są doskonałym rozwiązaniem dla osób posiadających pojedyncze rośliny w donicach lub posadzone w ogrodzie, jako solitery.

Zimowa, biała czy czarna?

Nie wszyscy wiedzą jednak o tym, że istnieje kilka głównych typów. Agrowłóknina Zimowa, Agrowłóknina Biała i Agrowłóknina Czarna - są to trzy podstawowe rodzaje, które potem rozróżnia się pod względem grubości.

Warto, zatem wiedzieć, która agrowłóknina, do czego służy i jakie rodzaje będą najlepsze do zastosowań amatorskich na działkach i w ogrodach przydomowych.

Do Okrywania Roślin na Zimę – Biała Agrowłóknina Zimowa o gramaturze 50g/m²

Większość z nas najczęściej agrowłókniny będzie używać do okrywania roślin na zimę. Agrowłóknina ochroni nasze krzewy, drzewka czy nawet pnącza, przed mrozem i zimnym, wysuszającym wiatrem. Do okrywania roślin na zimę stosuje się agrowłókniny białe o grubości 50g/m² (oznacza to, że metr kwadratowy agrowłókniny waży 50g), sprzedawane często pod nazwą Agrowłóknina Zimowa.

W ogrodach przydomowych i na działkach Agrowłóknina Zimowa znajduje swoje zastosowanie w ochronie iglaków, róż, winorośli, wrzośców, rododendronów oraz innych gatunków nieodpornych na negatywne działania zimy. Szczególnej ochrony wymagają rośliny usytuowane w miejscach narażonych na mroźny, wysuszający wiatr (np. na tarasach i balkonach, a także na przestrzeniach odsłoniętych). Taka osłona będzie bardzo przydatna w bezśnieżne zimy, kiedy rośliny pozbawione są ochronnej warstwy śniegu.

 

Przy okrywaniu rośliny delikatnie owijamy agrowłókniną tak, aby szczelnie je okrywała od podstawy aż do szczytu. Agrowłóknina nie ma strony "prawej" ani "lewej", nie ma znaczenia, którą stroną rozkładamy agrowłókninę. Po okryciu rośliny agrowłókninę mocujemy poprzez obwiązanie sznurkiem lub spięcie jej brzegów zszywaczem. Przy podstawie rośliny agrowłókninę w około obsypujemy ziemią, tak żeby wiatr nie mógł jej podwiać. Można też przyszpilić ją długimi gwoździami z podkładką.
Dla większości roślin, wymagających osłony na zimę, Agrowłókninę Zimową powinno się założyć po wystąpieniu pierwszych przymrozków i pozostawić na roślinach aż do wiosny, gdy niebezpieczeństwo mrozów minie.

Do Przyspieszania Plonów – Biała Agrowłóknina Wiosenna o gramaturze 17 g/m², 19 g/m² lub 23 g/m²

Amatorzy uprawiający na swoich działkach warzywa mogą wykorzystać także lżejsze agrowłókniny białe o gramaturze 17 g/m², 19 g/m² lub 23 g/m², zwane także Agrowłókninami Wiosennymi. Służą one do ochrony warzyw, które wysialiśmy w przyspieszonym terminie. Ochronią nasze uprawy przed przymrozkami, dużymi wahaniami temperatury między dniem a nocą, a także przed gwałtownymi opadami czy gradobiciem. W efekcie uzyskamy wcześniejszy i bardziej obfity plon.

Warzywa dobrze reagujące na osłanianie agrowłókniną to: sałata, kapusta wczesna, kapusta pekińska, kalarepa, kalafior, rzodkiewka, rzodkiew, marchew, seler, ziemniaki wczesne, papryka słodka, truskawki. Warzywa i inne rośliny z siewu lub sadzenia nakrywamy bezpośrednio po siewie lub wysadzeniu rozsady, natomiast rośliny z siewu ozimego, oraz dwu i wieloletnie, z chwilą ustabilizowania się temperatury zewnętrznej na poziomie powyżej 5°C (przeważnie od połowy marca). Najlepsze efekty da osłona nałożona przy wilgotnej powierzchni gleby (pozwoli utrzymać wilgoć zgromadzoną w glebie, ograniczy parowanie).

Agrowłókninę Wiosenną rozkładamy stosunkowo luźno na obsianej czy obsadzonej grządce, tak, aby nie krępowała i nie zniekształcała roślin, które przecież rosną i będą potrzebować coraz więcej miejsca. Najwygodniej agrowłókninę rozłożyć zgodnie z kierunkiem wiatru. Potem jej brzegi trzeba przytwierdzić (zabezpieczyć przed zerwaniem przez wiatr) obsypując kopczykami ziemi, układając kamienie lub cegłówki, czy też inne dostępne na działce materiały obciążające. Takie obciążenie powinniśmy umieścić, co około 1 metr.

Do Ściółkowania - Agrowłóknina Czarna o gramaturze 50g/m²

Agrowłókninę możemy też wykorzystać do ściółkowania gleby. Do tego celu służy Czarna Agrowłóknina o grubości 50g/m².

Ściółkowanie agrowłókniną zabezpiecza rośliny przed rozwojem chwastów, szkodnikami glebowymi i pomaga utrzymać wilgoć w glebie. Kolejną zaletą jest wzrost temperatury gleby dzięki okryciu, co z kolei sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego i przyspiesza wzrost roślin.

Agrowłóknina Czarna, w odróżnieniu od często stosowanej folii czarnej, jest przepuszczalna dla wody. Dzięki temu woda z opadów dociera do przykrytej gleby i nie dochodzi do braku wody dla roślin uprawianych na glebie ściółkowanej (ten problem występuje często przy ściółkowaniu nieprzepuszczającą wody folią).

Najlepsze wyniki uzyskuje się przy ściółkowaniu gleby agrowłókniną w uprawie roślin ciepłolubnych.

W ogrodach przydomowych coraz częściej stosuje się agrowłóknię do ściółkowania gleby pomiędzy roślinami na rabatach ozdobnych. W ten sposób ograniczamy rozwój chwastów, które nie mogą się przebić przez warstwę włókniny. Po rozłożeniu agrowłókniny wysypujemy na nią korę lub żwirek, dzięki czemu skutecznie ją ukryjemy, a powierzchnia rabaty będzie wyglądać naturalnie. Pamiętajmy jednak, aby przed rozłożeniem agrowłókniny ściółkującej na rabacie, odpowiednio przygotować glebę, oczyścić ją z chwastów i odpowiednio użyźnić.

 

 

Kaptur Ochronny wykonany jest z grubej białej Agrowłókniny Zimowej o gramaturze 50g/m².

Kaptury Ochronne są w sprzedaży od niedawna i zastępują tradycyjną agrowłókninę. Są wygodne, ale ich cena jest znacznie wyższa. Taka ochrona jest skuteczniejsza od tradycyjnej agrowłókniny, gdyż ryzyko zsunięcia się kaptura jest zerowe. Kaptur jest uszyty z agrowłókniny, więc przepuszcza wodę i promienie słoneczne. Ochrania przed niskimi temperaturami, utratą wilgoci, ujemnym działaniem wiatru. Jest szczególnie przydatny w bezśnieżne zimy, gdy brakuje ochronnej warstwy śniegu.

Kaptury Ochronne to worki o różnych rozmiarach, zakładane od góry na roślinę i związywane u dołu zaciskającym się sznurkiem.

 

W sklepach możemy również kupić Kaptury kolorowe z przyczepianymi oczami i buźkami, co sprawia że nasze rośliny wyglądają jak małe krasnoludki. Nie wszystkim się one podobają, ale zakładanie takich kapturków to doskonały sposób na zabawę dla dzieci na świeżym powietrzu.