Palmy Mrozoodporne Rośliny Egzotyczny Palmy do Ogrodu

 

WYSZUKIWARKA ROŚLIN

 

Palmy Mrozoodporny w Polsce

Palm Juk Juki Kaktus Kaktusy Agaw Agawy Bambu Bambusy Bananowce Banana Citrus Limon Lemon Cytryna

Zimowanie Rośliny Mrozoodporne

Rośliny Śródziemnomorskie

OPUNTIA MACROCENTRA

• Nazwa: Opuntia Macrocentra
• Nazwa polska: Opuncja
• Pochodzenie: Meksyk, poł.-zach. stany USA
• Wysokość: od 0,3 do 1m
• Barwa liści/igieł: niebiesko-szare, niebiesko-zielone lub purpurowe
• Barwa kwiatów: żółte
• Pora kwitnienia: kwitnie pożną wiosną, miedzy kwietniem i majem
• Podstawowe walory: ozdobne liście, niepowtarzalna kolorystyka
• Stanowisko: słoneczne
• Wilgotność gleby: gleby z drenażem, gleby suche
• Rodzaj gleby: lekkie, piaszczyste,
• pH gleby: 6,5
• Zastosowanie: całoroczne (zimozielone) ogrody, ogrody skalne, ogrody zimowe, mieszkania, balkony i tarasy
• Mrozoodporność: -20ºC bez okrycia.

 

 

 

Opuntia Macrocentra to kaktus rosnący w południowo-zachodnich stanach USA oraz w północnym Meksyku.

To wolno rosnący kaktus, który rośnie na zróżnicowanych podłożach glebowych i różnych typach siedliskowych. Można go znaleźć zarówno na obszarach piaszczystej pustyni jak i na skalistych wzgórzach, lub w dolinach łąk.

Opuntia Macrocentra to jeden z nielicznych kaktusów, które wytwarzają widoczną purpurową pigmentację.

Pęd

Osobniki tego gatunku są poziomo rozrastającym się krzewem, osiągającym wysokość od 30 do 60cm. Sporadycznie osiąga 1 metr wysokości. Wykształca płaskie i mięsiste człony o jajowatym kształcie, które są połączone ze sobą w dolnej części pędu. Każdy człon ma 10-20cm szerokości i 10-20cm długości, częściowo leżące na ziemi.

Kolor pędu Opuntia Macrocentra jest niebiesko-szary, niebiesko-zielony lub purpurowy. Intensywnie fioletowy kolor pochodzi z pigmentu betacyanin-betalin, który roślina wytwarzania. Najbardziej widoczny jest na krawędziach areoli. Macrocentra robi się fioletowa, gdy ma zbyt sucho lub przy niskiej temperaturze.

 

 

Posiada kolce w górnej połowie areoli oraz na jej grzbiecie. Każda areola ma od 1 do 3 kolców centralnych oraz 15 osadzonych na krawędzi, o długości do 10cm. Kolce czasami na końcach są w białym lub żółtym kolorze. Poza kolcami posiada również glochidy - bardzo drobne i łamliwe pęczki cierni.

Kwiaty

 

 

Kaktus kwitnie późną wiosną, miedzy kwietniem a majem i ma duże kolorowe żółte i czerwone kwiaty i ciemnoczerwone jadalne owoce.

Kwiaty Opuntia Macrocentra wyrastają na górnej krawędzi areoli. Są dość duże i o jasnych żywych barwach. Składają się one z żółtych płatków, które w dolnej części posiadają jaskrawoczerwone zabarwienia.

Kwiaty to stojące i otwarte kielichy, które wewnątrz wypełnione są widocznymi pręcikami oraz słupkiem o jasnożółtej lub kremowej barwie.

Owoce

 

 

Jeśli kwiaty zostaną zapylone, kaktus będzie posiadał małe owalne owoce w kolorze od jasnej czerwieni, po purpurowe - gdy dojrzałe. Owoce Opuntia Macrocentra są soczyste o długości od 2,5 do 4,0cm. Skórka owoców jest fioletowa a miąższ i soki są w jasnopurpurowym kolorze. Owoc zawiera płaskie nasiono, o długości 4mm. Owoce Opuntia Macrocentra są jadalne, podobnie jak owoce innych gatunków Opuntia.

 

 

 

Roślina wytrzymuje bez uszczerbku mrozy do -20ºC. W przypadku większych mrozów należy okryć rośliny grubą warstwą agrowłókniny. Opuncja potrzebuje dużo słońca, wapiennego podłoża i dostatku wody w czasie wzrostu i kwitnienia (wiosna/lato).

 

 

 

Opuntia Macrocentra ze względu na walory dekoracyjne, jest bardzo cenionym i poszukiwanym gatunkiem kaktusa. Jest jednak bardzo trudno dostępny. Ten rzadko spotykany w uprawie, mrozoodporny kaktus będzie niepowtarzalną atrakcją oraz nieprzeciętną ozdobą każdego ogrodu.