Rośliny Egzotyczny Palmy do Ogrodu

 

 

 

 

WYSZUKIWARKA ROŚLIN

 


 

 

 

 

MUSA BASJOO

 

Wysokość:
Z donica ok. 130/150cm

 

 

CENA : 350.00 zł.

Dostępne

 

Dodaj do                      koszyka    
WIĘCEJ INFORMACJI:

 

Musa Basjoo - Japoński banan

 

Musa Basjoo znany jako japoński banan to roślina wnosząca mnóstwo egzotyki do ogrodu. Jest jednym z najbardziej mrozoodpornych bananowców.

Bananowce to jedne z najszybciej rosnących roślin świata . W jednym sezonie dorosła roślina może osiągnąć nawet 4m wysokości, tygodniowy przyrost Musa Basjoo w temperaturze około 15°C to około 15cm. Wbrew pozorom bananowce to byliny, a nie drzewa czy palmy, toteż każdego roku nawet po przemarznięciu podziemne kłącza wypuszczają nowe łodygi.

Najmniej odporną częścią bananowców są liście, które przetrwają temperatury niewiele poniżej 0°C. Poniżej -1°C liście brązowieją i obumierają dlatego po wystąpieniu pierwszych przymrozków najlepiej liście ściąć zostawiając jedynie „kręgosłup“ rośliny czyli łodygę która jest nieco bardziej odporna, wymarza dopiero w temperaturze -6°C. Jednak korzenie bananowców są w stanie wytrzymać mrozy do -16°C

Musa Basjoo po przemarznięciu każdej wiosny wypuszcza nowe pędy, tak więc każdego roku nadrabia ekspresowo starty po zimie!

Mimo, że Musa Basjoo jest mrozoodporna warto jednak dla pewności zabezpieczyć ją przed przemarznięciem. Po pierwszym jesiennym nocnym przymrozku obumarłe liście usuwamy i zabezpieczamy Musa Basjoo na jeden z poniżej podanych sposobów:

1. Wykopanie łodygi wraz z korzeniami i przesadzenie do donicy. Umieszczenie na czas zimy w chłodnym pomieszczeniu, nawet z małym dostępem światła.

2. Zabezpieczenie łodygi pozbawionej liści np. styropianem, tworząc wokół niej budkę, w której temperatura nie powinna być niższa jak -5°C. Budkę należy zabezpieczyć przed przenikaniem wilgoci, a dokładnie śniegu lub deszczu.

3. Innym sposobem przezimowania jest całkowite ucięcie części nadziemnej rośliny, a następnie okrycie warstwą izolacyjną część która pozostała w glebie. Jako warstwę ochronną w tym przypadku można zastosować suche liście i/lub słomę, przykryte nieprzemakalnym materiałem, jednak ale nie folią, która mogłaby powodować przegrzanie rośliny w słoneczne dni.
Na wiosnę sugerując się pogodą i nasileniem oddziaływania słońca warstwę izolacyjną należy stopniowo usunąć, najlepiej w pochmurne i deszczowe dni. Jeżeli istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia późnych przymrozków można na krótki okres przykryć wyrastające nowe pędy, żeby nie dopuścić do ich przemarznięcia.

Uprawa w gruncie jest wyzwaniem dla wytrwałych pasjonatów egzotycznych roślin, jednak na pewno warto je uprawiać z uwagi na piękny, egzotyczny wygląd i szybki wzrost, dający cień w pożądanym miejscu. BARDZO SZYBKO ROŚNIE!