Palmy Mrozoodporne Rośliny Egzotyczny Palmy do Ogrodu

 

 

 

 

WYSZUKIWARKA ROŚLIN

 

 

UPRAWA I PIELĘGNACJA CYTRUSÓW

 

 

  

 

Rośliny te potrzebują dużej ilości światła dziennego. Światło jest szczególnie ważne w miesicach zimowych, ustawmy wówczas doniczkę na południowym oknie.

W okresie od późnej wiosny do jesieni drzewka możemy ustawić w ogrodzie lub na balkonie, ważna jest jednak stopniowa aklimatyzacja roślin do większej ilości promieni słonecznych. Zbyt intensywne słońce może powodować poparzenie liści, konsekwencją, czego będzie ich utrata.

Sadzenie

 

Spray

 

W okresie zimowym optymalna temperatura uprawy powinna znajdować się w przedziale od 5 do 12ºC. Jeśli nie mamy możliwości zapewnienia idealnej temperatury zadbajmy przynajmniej o wysoką wilgotność powietrza.Cytrusy nie znoszą w okresie zimowym suchych i gorących pomieszczeń, dlatego bardzo ważnym jest częste zraszanie liści rośliny.

Liście rośliny możemy zraszać często, zraszanie należy wykonywać wcześnie rano lub wieczorem.

 

 Rośliny cytrusowe wymagają częstego i umiarkowanego podlewania. Nie mogą jednak stać w wodzie, gdyż powoduje to gnicie bryły korzeniowej.

Przesuszenie gleby powoduje utratę kwiatów i owoców, co warto mieć na uwadze posiadając drzewko cytrusowe.

Długotrwałe podlewanie wodą o dużej zawartości wapnia (woda z kranu) może powodować objawy braku żelaza (jasne liście z ciemnymi żyłkami). Cytrusy najlepiej podlewać przegotowaną i odstałą kilka dni wodą.

Podlewanie

 

 

 Cytrusy przesadzamy wtedy, gdy korzenie zaczną wydostawać się na zewnątrz poprzez dziurki w dnie donicy i po zakończeniu owocowania.W okresie od marca do końca września zalecane jest nawożenie specjalnymi nawozami do cytrusów.

Przycinanie pędów w przypadku cytrusów wykonuje się po zakończeniu owocowania przez roślinę. Warto, co jakiś czas skracać pędy kilkuletnich roślin o mniej więcej jedną trzecią długości. Sprawia to, że mają ładniejszy pokrój i lepiej rosną, chętniej i obficiej też owocują.

Cytrusy bardzo źle znoszą stężenie gazu w powietrzu, tak więc kuchnia w której posiadamy kuchenkę gazową nie bedzie dla nich najlepszym miejscem.

Cytrusy sadzimy stosując warstwę drenażową w ziemi piaszczysto gliniastej o odczynie pH 5,5-6,5.

Poda

 

Wełnowce

 

 Rośliny cytrusowe bardzo często atakowane są przez tarczniki, przędziorki, wełnowce i miseczniki cytrusowce. Wtedy to można przetrzeć liście wodą z mydłem, zabieg ten powtarzając codziennie przez 10 dni lub zastosować odpowiedni środek owadobójczy.