Rośliny Egzotyczny Palmy do Ogrodu

 

 

 

 

WYSZUKIWARKA ROŚLIN

 

 

Juki i Rośliny Pustynne
- Pielęgnacja, podlewanie i nawożenie -

 

Sadzenie

 

W doborze stanowiska do nasadzenie kierujmy się przede wszystkim następującymi czynnikami:

- Stanowisko musi być słoneczne, tylko wtedy możemy spodziewać się obfitego kwitnienia, w miejscach zacienionych roślina może nie kwitnąć wcale. Dobrze jest, gdy roślina osłonięta jest od porywów wiatru, które ze względu na jej rozmiary, mogą łamać kwiatostany.

- Miejsce do nasadzenia. Musimy pamiętać również, że ze względu na bardzo długie i głęboko wchodzące w ziemię korzenie, roślinę jest bardzo trudno całkowicie wykopać z ogrodu. Dlatego miejsce do sadzenia powinno być starannie przemyślane.

 

- Ważna jest również gleba. Nie mogą rosnąć w ziemi, w której stoi woda i jest bardzo wilgotno, gdyż nie jest to korzystne dla rośliny. Gleba powinna być przepuszczalna o odczynie 6,5pH. Nie musi być żyzna, może rosnąć nawet w ziemi ubogiej w składniki odżywcze.

- Wzniesiony zagon. Aby zapewnić dobry odpływ nadmiaru wody, dobrze sprawdzi się wzniesiony zagon obłożony kamieniami lub podparty murkiem oporowym.

Na spodzie takiego zagonu usyp warstwę drenażową z grubych kamieni (grubość warstwy drenażowej od 40 do 50cm). Kamienie zasyp keramzytem a następnie zagon wypełnij mieszanką z:

- 1/3 ziemia ogrodowa ph 6-6,5

- 1/3 torf odkwaszony ph 6-6,5

- 1/3 keramzyt

 

Po posadzeniu rośliny, podłoże wokół niej przykryj czarną agrowłókniną, następnie na agrowłókninę nasyp grubą warstwą keramzytu lub żwiru-grysu, jako warstwę dekoracyjną.

 

Pielęgnacja, podlewanie i nawożenie

Przy uprawie ogrodowej trzeba pamiętać o kilku zabiegach pielęgnacyjnych. Mają one przede wszystkim na celu polepszenie walorów ozdobnych rośliny. Przede wszystkim, w okresie późnego lata, po przekwitnięciu kwiatów, usuwamy wszystkie uschłe części rośliny. Mogą one długo zalegać na roślinie, co nie wygląda zbyt efektywnie.

 

Podlewanie

Podczas pierwszych czterech tygodni po nasadzeniu należy podlewać regularnie, nie dopuszczając, aby ziemia wyschła gdyż osłabi to roślinę.

Podlewamy regularnie i umiarkowanie przez całe lato. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie zalana. Pamiętajmy że są to rośliny pustynne więc lepiej znoszą suszę jak nadmiar wody który z czasem doprowadzi do zgnilizny korzeni.

 

Nawożenie

Po nasadzeniu rośliny nie należy stosować nawozów mineralnych dopiero, kiedy zauważymy, że roślina przyjęła się w ogrodzie można przystąpić do dokarmiania nawozami mineralnymi, będzie to rok po nasadzeniu.

Po okresie zimowym, aby wzmocnić roślinę oraz przygotować ją do okresu kwitnienia zaczynamy nawożenie. Najlepiej jest zastosować nawozy o przedłużonym działaniu typu Osmocote.

 

Zimowanie

Juki oraz rośliny pustynne są roślinami zimozielonymi i mrozoodpornymi, jednak należy zabezpieczyć ich korzenie przed przemarznięciem. Możemy to uczynić, przykrywając glebę podczas nasadzania czarną agrowłókniną, a następnie zasypaniem agrowłókniny keramzytem lub innym kamieniem ozdobnym.

 

 

Jesienią i zimą, należy chronić koronę rośliny przed opadami, aby do serca nie dostała się woda. Dodatkowo juki, których pnie są rozgałęzione muszą być w miejscach tych rozgałęzień zabezpieczone przed wilgocią. Można to osiągnąć poprzez rozłożenie nad roślinami np.: foliowego daszka.

Pod takim daszkiem rośliny doskonale przezimują. Zamiast folii można też położyć szybę. Ważne, aby daszek był przezroczysty i do roślin dochodziły promienie słońca. Daszki usuwamy na wiosnę a juki podlewamy, aby obudziły się do wzrostu.

Liście roślin zachowują swój zielony kolor, dlatego też, są ozdobą nawet, gdy spadnie śnieg.

 

Choroby i szkodniki

Zgnilizna korzeni i liści spowodowana zbyt obfitym podlewaniem, szczególnie w zimie. Należy wtedy pozwolić całkowicie wyschnąć ziemi. Ze względu na to, że rośliny te nie są specjalnie podatne na żadne choroby, a nawet szkodniki niespecjalnie się ich czepiają, nie powinny sprawiać większych kłopotów, jeżeli zapewnione jest im minimum wymagań.

 

Juki nawet w pojedynkę wyglądają bardzo atrakcyjnie, nie oznacza to jednak, że tylko tak mogą być wykorzystane w pełni ich walory estetyczne. Możemy sadzić je w grupach, tworząc swego rodzaju rabatę z setkami innych roślin pustynnych np. z Agawami, Kaktusami czy Dasylirium. Dobrze prezentują się również wraz z niskimi bylinami okrywowymi oraz trawami. Mogą być ciekawym elementem niejednego ogrodu skalnego. Przede wszystkim jednak muszą rosnąć w słońcu, gdyż tylko wtedy mamy pewność, że będą nas zachwycały swym egzotycznym wyglądem.

Zapewniając im niezbędne minimum oraz dużo słońca, możemy bez problemu wprowadzić je do naszego ogrodu, a w miesiącach letnich, między czerwcem, a sierpniem, będziemy mogli pochwalić się przed znajomymi niezwykłymi okazami, które udało nam się doprowadzić do przepięknego kwitnienia.