Rośliny Egzotyczny Palmy do Ogrodu

 

 

 

 

WYSZUKIWARKA ROŚLIN

 

 

UPRAWA OLIWKI EUROPEJSKIEJ

 

Stanowisko

Oliwka to roślina ciepłolubna, lecz zbyt mocne słońce i wysokie temperatury są szkodliwe zwłaszcza w okresie kwitnienia. Dlatego najlepiej będzie rosła w jasnym i słonecznym miejscu, nie powinniśmy jej jednak narażać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Najlepsza temperatura do rozwoju rośliny waha się w granicach 20-25°C w okresie letnim. Zimą wytrzymuje czasowe spadki temperatur do -10°C.

 

Do uprawy oliwki można zastosować ziemię uniwersalną, gdyż uprawia się ją na różnego rodzaju glebach, rośnie zarówno na glebach wapiennych jak i kamienistych.

Uprawiając oliwkę w doniczce od kwietnia do października możemy przestawić ją na zewnątrz, do ogrodu, na taras lub balkon. Młode rośliny, co roku, wczesną wiosną, przesadzamy do większych doniczek. Doniczka powinna mieć oczywiście wywiercone na dnie dziurki tak by nadmiar wody mógł się z niej swobodnie wydostać. W momencie sadzenia rośliny nie zapominamy o warstwie drenażowej.

 

Podlewanie

Zalecane jest regularne i umiarkowane podlewanie gdyż najlepiej rośnie w glebach o małym nawilgoceniu. Podlewamy, więc umiarkowanie oliwkę raz w tygodniu. Podczas zimowego spoczynku podlewamy, co dwa tygodnie. Bez problemu znosi niską wilgotność powietrza, panującą w ogrzewanych mieszkaniach.

Oliwka lubi skrapianie listków, nigdy jednak nie spryskujemy roślinki w pełnym słońcu gdyż pozostawione na listkach krople wody działają jak soczewki i po kilku dniach pojawią się brzydkie brązowe plamy i bąble.

 

 

 

Przycinanie

Oliwka świetnie znosi przycinanie i formowanie. Idealnie nadaje się na bonsai. Roślinkę można przycinać przez cały rok (z wyjątkiem okresu wegetacji). Kształtowanie roślinki podyktowane jest tylko naszym gustem oraz upodobaniem, co do jej objętości i wysokości. Po przycięciu najbardziej odstających gałązek roślinka w ciągu kilku tygodni, wypuszcza kilka nowych, mocno zielonych odrostów. W ten sposób dostarcza ona hodowcy dużo radości i satysfakcji z samodzielnego kształtowania drzewka.

 

Nawożenie

Roślinę nawozimy raz do roku - na wiosnę - nawozami o przedłużonym działaniu typu Osmokote. Zimą nie nawozimy rośliny.