Palmy Mrozoodporne Rośliny Egzotyczny Palmy do Ogrodu

 

 

 

 

WYSZUKIWARKA ROŚLIN

 

 

Uprawa palm doniczkowych

Palmy dobrze czują się w warunkach domowych. Ich pielęgnacja nie jest bardzo skomplikowana.

Jeśli decydujemy się na uprawę palm w donicy, bardzo ważny jest materiał, z którego donica jest wykonana. Najlepsze są donice ceramiczne, ponieważ przez mikropory odprowadzany jest nadmiar wody. Przy donicy z innego materiału, należy wykonać dużo otworów w dolnej części w celu swobodnego spływu nadmiaru wody. Sadzimy do stabilnych donic. Gdy rośliny osiągną duże rozmiary doniczka nie powinna być zbyt wysoka, aby nie doprowadzić do wywrócenia się rośliny.

 

Większość gatunków palm mrozoodpornych możemy z powodzeniem przez cały rok hodować w pomieszczeniach (domach, biurach itd.). Należy przy tym uważać, aby w sezonie grzewczym nie stała blisko grzejnika lub kominka. W pomieszczeniach palmy lubią wyższą wilgotność i ruch powietrza - wentylację.

 

W całorocznej uprawie domowej nie sprawdzi się gatunek Trachycarpus gdyż w tym przypadku dochodzi do bardzo szybko postępujacego procesu zasychania palmy. Dlatego nie zalecamy kupować tego gatunku z myślą o uprawie wewnętrznej.

 

Palmy hodowane w donicach na zewnątrz, w okresie zimowym, narażone są na przemrożenie korzeni. Dlatego też należy przestawić je do wewnątrz, w miejsce gdzie temperatura bedzie powyżej 0st C. Palmy z powodzeniem mogą zimować w garażach i piwnicach i jeśli temperatura jest pomiędzy +2 a +10 st C to nawet bez dostępu światła. Aby nie zajmowały dużo miejsca, liście można podwiązać do góry i ograniczyć w tym okresie podlewanie do minimum.

 

Jeśli jednak zdecydujemy pozostawić palmę na zewnątrz to należy ją zabezpieczyć poprzez okrycie i dogrzewanie. W tym przypadku zabezpieczenie polega na okryciu i ogrzewaniu zarówno części nadziemnej jak również donicy w której znajduje się bryła korzeniowa.

Stanowisko

Większość palm lubi słońce, ale nie wszystkie mogą stać w bezpośrednim nasłonecznieniu. Jedynie palmę kokosową i daktylową można wystawić na mocne słońce. Pozostałe palmy najlepiej czują się w rozproszonym świetle. Kencja lubi stać w półcieniu, a karłatka dobrze rośnie zarówno w słońcu jak i w półcieniu.

Gleba

Do uprawy palm jako podłoże najlepiej zastosować mieszankę w proporcji 1/3 składającą się z:
- ziemia ph 5,5-6,5
- torf odkwaszony ph 5,5-6,5
- keramzyt ogrodniczy
ponadto na dnie doniczki należy zrobić kilkucentymetrową warstwę drenażową z keramzytu ogrodniczego, która ułatwi odprowadzić nadmiar wody.

Jeżeli zastosowanie w/w mieszanki będzie kłopotliwe to można zastosować Substrat o ph 5,5-6,5 lub podłoże sprzedawane jako ziemia dla palm lub zmieszać podłoże uniwersalne z keramzytem.

Palmy przesadzamy na wiosnę, wtedy gdy zauważymy że korzenie zaczynają wydostawać się przez otwory w dnie doniczki.

Temperatura

Latem lubią ciepło, zimą lekkie chłody. Latem palmy można wynieść na balkon lub taras, bo doskonale czują się na świeżym powietrzu. W czasie zimy optymalna temperatura dla palm hodowanych w doniczce to od +5°C do +18°C w zależności od gatunku.

Podlewanie

Palmy nie lubią stać w wodzie, są bardziej czułe na zalanie, niż na chwilowe przesuszenie ziemi. Pamiętajmy, że nie są to rośliny bagienne, więc nie zalewajmy ich, nie pozwólmy też, aby ich korzenie stały przez dłuższy czas w wodzie. Ważnym jest aby w podstawku pod doniczką nie stała woda gdyż grozi to zgnilizną korzenii.

Nie mylmy jednak palm z roślinami, które nie potrzebują wody. Nawet starsze okazy uprawiane w donicach, stojące podczas letnich upałów w słońcu, nie wytrzymają dłużej niż 2, góra 3 tygodnie bez wody. Uniwersalną zasadą jest, że palmę podlewamy, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest dość sucha.

W okresie od jesieni do wiosny należy koniecznie pamiętać o znacznym ograniczeniu podlewania i trzymaniu palmy w niższej temperaturze. Podlewać należy tylko w taki sposób, aby nie dopuścić do wyschnięcia bryły korzeniowej.

W lecie liście palm dobrze jest zraszać, najlepiej rano, kiedy nie są jeszcze nagrzane słońcem. Nie wolno polewać liści wodą w południe, gdyż mocne słońce szybko powoduje oparzenia liści. Woda do podlewania palm i zraszania liści powinna być miękka, najlepiej przegotowana i pozostawiona do odstania przez 24 godziny.

Nawożenie

Palmy nawozimy w okresie wzrostu czyli od kwietnia do września, najlepiej zastosować nawozy o przedłużonym działaniu lub w płynie, do palm.

Czyszczenie palmowych liści

Z liści palm usuwamy kurz, przecierając je wilgotną ściereczką. Jeśli rośliny są niewielkich rozmiarów można włożyć je do wanny i zrobić im lekki prysznic letnią wodą.